Mateřská škola je společně se základní školou součástí jednoho komplexu. Jedná se o školu rodinného typu, kde se všichni žáčci i učitelé navzájem znají a přicházejí společně každodenně do styku. Díky tomu mají malí předškoláčci velkou výhodu při nástupu do naší první třídy. Nejen že již znají svého budoucího kantora a spolužáky, ale zároveň prostředí školy jim není cizí a rychleji se na nástup do první třídy adaptují.
V mateřské škole jsou děti všech věkových kategorií v jedné třídě, zároveň je však naše kapacita omezená, dětiček je málo, a proto má paní učitelka možnost individuálního přístupu ke každému zvlášť. Veškeré školní aktivity jsou přizpůsobovány věku dítěte a motivují děti k psychickému, fyzickému a sociálnímu rozvoji. Často si i děti pomáhají mezi sebou, starší se starají o mladší a ti se zase rádi učí od starší a osvojují si tak různé činnosti a dovednosti nápodobou.
Během školních aktivit děti učíme samostatnosti a základním schopnostem a dovednostem:
Prioritou naší mateřské školy je úzká spolupráce s rodinou a individuální přístup ke každému školáčkovi.
Základní škola na Rovné je školou rodinného typu, kde jsou prvňáčci, druháčci a třeťáčci spojeni do jedné třídy. Vyučování je žáčkům uzpůsobeno tak, aby se mohla paní učitelka individuálně věnovat každé třídě zvlášť a dokázala si udělat čas i na jednotlivé žáčky. Výuka je proto rozdělena na dopolední a odpolední vyučování a některé z hodin jsou dokonce půlené, aby se mohla paní učitelka plně věnovat náročnější první třídě a dopřát tak dětem dostatek času a klidu na učení.
Školní třída je vybavena keramickou tabulí, dataprojektorem a dalšími didaktickými pomůckami, které jsou plně využívány nejen k výuce podle ŠVP „Škole hrou“. Paní učitelka vyučování často doplňuje různými hrami a během školního roku zařazuje i projektové dny. Ty se vždy vztahují k aktuálnímu tématu např. Vánoce, Velikonoce, roční období, Den matek, Den dětí, březen – měsíc knihy atd. Během projektových dní děti pracují ve skupinách a společně vyrábějí plakáty, vyplňují pracovní listy, vymýšlejí otázky a odpovědi k danému tématu, chodí ven a sbírají přírodní materiály atp. Většinou jsou tyto dny dětmi dobře přijímané a oblíbené. Součástí školy je ji školní družina společně s jídelnou a počítačovou učebnou. Počítače jsou vybaveny výukovými programy, naučnými hrami a internetem. Žáci je mají k dispozici nejen během vyučování, ale i během pobytu ve školní družině.
V letošním školním roce (2015/2016) se škola zapojila do celorepublikového projektu „Čtenářská dílna“, díky němuž se naši žáčci přiblížili ke knihám a vzbudili zájem o četbu. Zároveň díky projektu škola získá finanční příspěvek na vybudování zcela nové školní knihovny s kapacitou 100 knih, v níž si děti budou moci půjčovat knihy různých žánrů a pokračovat tak v četbě i po skončení projektu.